Wycieczka do Poznania

 

10 października 2018r. uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej w Chalinie
w ramach projektu „Mamy niepodległą” wyjechali do historycznej stolicy Wielkopolski.
Poznań był jednym z ośrodków stołecznych i religijnych państwa Piastów w X i XI wieku, w przeszłości pełnił funkcję siedziby władców Polski. Jest jednym z najstarszych lokowanych miast w Polsce. W poznańskiej katedrze znajduje się symboliczny grobowiec pierwszych władców Polski – Mieszka I oraz Bolesława I Chrobrego. Stolica Wielkopolski była jednym z miast królewskich Korony Królestwa Polskiego.

 

            W Poznaniu udało nam się zwiedzić Stare Miasto, w tym renesansowy Ratusz. Punktualnie o godzinie 12.00 usłyszeliśmy hejnał z wieży ratuszowej i zobaczyliśmy herbowe koziołki. Pan przewodnik wiele nam opowiadał o zabytkach miasta, a historyczka, pani Karolina Charchowska, przedstawiła przyczyny i skutki zwycięskiego dla Polaków powstania wielkopolskiego. Podziwialiśmy też hotel Bazar, w którym przebywał w grudniu 1917 roku Ignacy Jan Paderewski.

 

            Dużą atrakcją Poznania jest Palmiarnia, w której zobaczyliśmy bogatą roślinność różnych stref klimatycznych.  W publicznym akwarium obserwowaliśmy różnorodne gatunki ryb i roślin wodnych. Ostatnim punktem programu było ZOO. Z zapartym tchem podziwialiśmy ogromne żyrafy, groźne lwy, potężne słonie, niedźwiedzie, nosorożce, tygrysy syberyjskie, a także wilki, lisy, małpy i wiele, wiele innych zwierząt. Byliśmy także w pawilonie zwierząt nocnych oraz insektarium.

 

            Uważamy, że wycieczka do Poznania dostarczyła nam wiedzy historycznej i przyrodniczej. Dziękujemy opiekunom – Pani Jolancie Ochej, Grażynie Witkowskiej i Karolinie Charchowskiej oraz kierownikowi wyjazdu – Pani Agnieszki Witkowskiej za mile spędzony czas.