Narodowe Czytanie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego 10 września 2018r.

           Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytano dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa,Quo vadis” Henryka Sienkiewicza oraz „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

            W sobotę 8 września 2018r.  prezydent wraz żoną zainaugurowali w Ogrodzie Saskim w Warszawie akcję Narodowego CzytaniaPrzedwiośnia”Stefana Żeromskiego.

            Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda stwierdził, że nie ma w polskiej literaturze powieści, która bardziej niż Przedwiośnie pasowałaby do Narodowego Czytania w roku świętowania 100-lecia Niepodległości Polski. W liście do nas pisze:

„W stulecie odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie „Przedwiośnia”. (…) Zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu (…). Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku.  Ufam, że wraz z Narodowym Czytaniem stanie się inspiracją do podejmowania wciąż na nowo debaty o sprawach Ojczyzny, o dawnej i o przyszłej Rzeczypospolitej.”

            10 września 2018r. w Szkole Podstawowej im. Polskich Noblistów w Chalinie przez godzinę aż w trzech miejscach – na parterze w sali nr 1 (klasy I-III),  na korytarzu głównym (klasy IV-VI) oraz na piętrze (uczniowie klas VII-VIII oraz gimnazjum) przeprowadzono akcję Narodowego Czytania„Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. W każdej strefie czytania wykonano dekoracje na tablicach i rozwieszono plakaty informacyjne. Fragmenty tej pięknej lektury czytali nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, języka polskiego, historii, religii… oraz chętni uczniowie. Recytacja prozy została wzbogacona śpiewem pieśni narodowych i pytaniami sprawdzającymi rozumienie tekstu.

            Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Chalinie została zarejestrowana w systemie szkół biorących udział w Narodowym Czytaniu.  O zrealizowanym przedsięwzięciu można przeczytać na oficjalnej stronie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2018/uczestnicy-akcji/wydarzenie.html?idw=10929

„…niech „Przedwiośnie” przypomina o stale aktualnej potrzebie budowania Polski opartej na zasadach sprawiedliwości, równości i solidarności, które są najmocniejszym fundamentem siły i bezpieczeństwa państwa i narodu.”