Wycieczka do Warszawy

              9 listopada 2018 r. uczniowie klas VI-VIII w ramach realizacji projektu „Mamy Niepodległą” wyjechali na jednodniową wycieczkę do Warszawy.  Głównym celem było pogłębienie wiedzy historycznej i społecznej uczniów poprzez bezpośredni kontakt z „żywą historią”. Kierownikiem wycieczki była pani Joanna Kranc, a opiekunami panie Maria Bukowska, Krystyna Bukowska-Trzeciak i Justyna Sadowska.

              Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy wspólnie z panią przewodnik od wizyty na Starym Mieście i pamiątkowego zdjęcia pod kolumną Zygmunta III Wazy. Z tego miejsca podziwialiśmy piękny, barokowo – klasycystyczny Zamek Królewski, a potem poszliśmy do Bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, w której odbywają się wszystkie uroczystości państwowe o charakterze religijnym. Następnie udaliśmy się na tzw. „Górę Gnojną” - z tego miejsca roztacza się piękny widok na Wisłę i Stadion Narodowy. Pani przewodnik przybliżyła nam historię miasta w czasie okupacji i zaprowadziła na Rynek Starego Miasta, w centrum którego  mieści się pomnik warszawskiej Syrenki. W drodze powrotnej do autokaru udaliśmy się pod pomnik „Małego Powstańca”.

Pełni wrażeń opuściliśmy Stare Miasto i udaliśmy się do gmachu Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza. Po zakamarkach TVP oprowadzali nas w dwóch grupach pracownicy stacji m. in. pan Michał Fajkowski, który doskonale zna telewizję, ponieważ pracuje w niej od 50 lat. W trakcie zwiedzania poznaliśmy szczegóły pracy dziennikarzy i prezenterów telewizyjnych. Zobaczyliśmy to wszystko, czego nie widać podczas transmisji programu. Pan przewodnik oprowadził nas po studiach telewizyjnych TVP oraz zapoznał z kulisami pracy nad najciekawszymi programami telewizyjnymi. Zwiedziliśmy studio nagrywanego programu rozrywkowego „Jaka to melodia”. Mieliśmy przyjemność podejrzeć pracę na planie „od kuchni”, ponieważ właśnie trwały przygotowania do kolejnego nagrania. Przemieszczając się do kolejnych części olbrzymiego kompleksu TVP mijaliśmy mnóstwo garderób, charakteryzatorni, bufetów, słynne Studio 2, w którym koncertował zespół ABBA, a także poruszaliśmy się po korytarzu znanym ze sceny z Krystyną Jandą w „Człowieku z marmuru” Andrzeja Wajdy. Następnie udaliśmy się do nowego gmachu, w którym zwiedziliśmy studio popularnego programu „Pytanie na śniadanie”. Ostatnim punktem było muzeum telewizji, w którym zgromadzone są przeróżne sprzęty, rekwizyty używane dawniej do nagrywania programów oraz mnóstwo zdjęć z emitowanych dawniej filmów i audycji. Oprócz starych kamer, znajdują się tutaj gadżety, które przywołały miłe wspomnienia wśród naszych pań nauczycielek, m.in. pacynki Jacka i Agatki, fotogramy z „Kabaretu Starszych Panów”, a także maskotki Kulfona i Moniki.

W drodze na obiad, który zjedliśmy na warszawskiej Starówce, posłuchaliśmy historii Grobu Nieznanego Żołnierza oraz obejrzeliśmy Pałac Prezydencki. W godzinach popołudniowych udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego.

Zwiedzanie tego nowoczesnego, multimedialnego muzeum przybliżyło uczniom jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii narodu polskiego, stanowiące do dziś przykład heroizmu, męstwa i walki o wolność. W tym muzeum świat realny przeplata się z rzeczywistością wirtualną, która jest bardzo bliska współczesnej młodzieży. Uczniowie dotykali prawdziwego bruku i powstańczych pamiątek. Oglądali sztuczne ruiny, ekrany plazmowe i telefony, z których dzwoniliśmy do uczestników walk sprzed 60 lat. Wytyczona trasa wycieczki po muzeum przedstawiała wydarzenia w sposób chronologiczny: oglądaliśmy Warszawę w czasie okupacji, pierwsze starcia, alianckie zrzuty, wreszcie koniec walk, śmierć miasta i losy uczestników powstania po kapitulacji.  Pan przewodnik przybliżył nam życie codzienne walczących warszawiaków, grozę walki, umundurowanie i uzbrojenie powstańców oraz losy ludności cywilnej. Chłopcy mieli możliwość strzelać z broni uczestników walk. Z wielkim zainteresowaniem obejrzeliśmy replikę samolotu Liberator B-24J, którym dokonywano zrzutów broni dla powstańców. Dużym przeżyciem była możliwość przejścia kanałem długości 21 m, który powstał na wzór tych warszawskich. W kanale było bardzo ciemno, co pozwoliło nam wczuć się w przeżycia powstańców, którzy przemieszczali się nimi pod walczącym i płonącym miastem. Na zakończenie wycieczki obejrzeliśmy w kinie 3D przejmujący film pt. „Miasto ruin”. Trwał on zaledwie 6 minut i przedstawiał, jak wyglądała nasza stolica z lotu ptaka tuż po zakończeniu powstania. Ta komputerowa rekonstrukcja zrównanej z ziemią Warszawy wywarła ogromne wrażenie na naszych uczniach. Wizyta w muzeum pozostawiła niezatarte wrażenia i była dla uczniów prawdziwą, żywą lekcją historii i patriotyzmu, która na zawsze pozostanie w pamięci.

O godzinie 18.00 zmęczeni, ale pełni wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną. Ostatnim punktem programu był posiłek w restauracji McDonald’s w Płocku.

Podczas wycieczki zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc przykuwających uwagę turystów z całego świata, zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć i bardzo dużo się nauczyliśmy. Mieliśmy okazję przekonać się, że Polska to piękny kraj, a Warszawa to europejskie miasto z bardzo bogatą historią, tradycją i kulturą.