Wszystkie Kolory Świata

 

W październiku 2012r. nasza szkoła przystąpiła do II edycji ogólnopolskiej akcji "Wszystkie Kolory Świata". Jest to globalny projekt UNICEF, w którym zadaniem uczniów jest przygotowanie charytatywnych laleczek. Celem projektu jest:

·   kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury,

·   pokazanie uczniom, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne,

·   zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Czadzie.

Kampanię wspiera Majka Jeżowska, Ambasador Dobrej Woli UNICEF. Uczniowie włączając się do akcji, pomagają ratować życie swoich rówieśników w Czadzie, jednym z najbiedniejszych krajów świata. Obok trwającego kryzysu żywnościowego, Czad boryka się z epidemiami polio, odry, zapalenia opon mózgowych i cholery. Każdego roku ponad 1,5 mln dzieci umiera tam z powodu w/w chorób, którym można zapobiec stosując szczepionki. Celem UNICEF jest objęcie programem szczepień jak największej liczby dzieci w Czadzie, tak, aby ograniczyć śmiertelność dzieci.

W ramach akcji uczniowie naszej szkoły będą przygotowywać specjalną, charytatywną laleczkę UNICEF. Laleczka ta nie będzie zwykłą szmacianą lalką – będzie symbolem pomocy, jakiej dzieci chcą udzielić swoim rówieśnikom z biednych krajów. Dzieci, przystępując do pracy, same zdecydują z jakiego kraju będzie pochodziła ich laleczka, jak będzie miała na imię, jaki będzie jej kolor skóry oraz czy i jakie będzie miała hobby. Tymi informacjami uzupełnią „akt urodzenia” laleczki. Ten obszar pozostawiamy kreatywności uczniów, a także osób im pomagających. W akcję mogą się zaangażować rodzice, dziadkowie i opiekunowie dzieci. Dzięki takiej "międzypokoleniowej" współpracy z pewnością powstaną małe, szmaciane dzieła sztuki. Uszycie takiej laleczki jest niezwykle proste – wystarczy odrysować wzór na materiale, a po wycięciu obszyć i wypchać miękkim materiałem. Później można już przystępować do upiększania! Na tym etapie uczniowie mogą dać upust swojej wyobraźni i kreatywności i wcielić się w rolę artystów oraz kreatorów mody. Wykroje laleczek znajdują się u koordynatorki projektu, a także w załączniku PDF poniżej.

Grudzień i pierwszy tydzień stycznia to czas na wykonanie laleczki. Całość zakończy wielka gala charytatywna, która odbędzie się w trakcie Choinki szkolnej, a podczas której odbędzie się sprzedaż lalek. Zabawie towarzyszy również konkurs na najbardziej oryginalną kukiełkę. Dla zwycięzcy przewidziana jest nagroda.

Po zakończonej akcji zebrane pieniądze zostaną przesłane na konto UNICEF otwarte dla celów zbiórki prowadzonej na rzecz dzieci w Czadzie.

Pozostaje mi jedynie wyrazić nadzieję, że w dzisiejszym skomercjalizowanym świecie znajdą się ludzie mający wiele serca i ciepła dla innych…

Dodatkowe informacje na stronie: www.unicef.pl/nmaction/akcja_szkolna/wszystkiekoloryswiataii/48

Koordynatorka projektu – Joanna Kranc

 

 

 

 

SPRAWOZDANIE Z AKCJI

 

W ramach akcji „Wszystkie Kolory Świata” uczniowie przygotowywali charytatywne szmaciane laleczki UNICEF. Laleczki te są niezwykłe, bo symbolizują pomoc uczniów dla najbardziej potrzebujących dzieci na świecie.  Każda z nich ma swoją tożsamość. Dzieci same wybrały dla zrobionej przez siebie laleczki kraj pochodzenia, kolor skóry, strój, a także imię i wiek, dane umieściły w specjalnym „akcie urodzenia”. Laleczki zostały wystawione podczas zorganizowanych w szkole otwartych drzwi w dniu 10 stycznia 2013 r. W szkole uszyto 39 laleczek. Szkolna komisja konkursowa przyznała nagrody dla twórców najbardziej oryginalnych laleczek i wyróżniła prace 5 uczniów. Wyróżnienia otrzymali: Oliwia Górecka, Kornelia Lewandowska, Kacper Witkowski i Oliwia Żurawska.  Autorzy najbardziej oryginalnych laleczek otrzymali dyplomy oraz drobne upominki. Są to: Natalia Żak, Dominika Górecka, Konrad Bukowski. Nagrodę otrzymał również Mateusz Kupiec, którego laleczka została dodatkowo reprezentantem Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Chalinie w konkursie UNICEF, gdzie na stronie internetowej od 20 lutego będzie trwało głosowanie na najbardziej oryginalną laleczkę. W szkole, której laleczka otrzyma najwięcej głosów, odbędzie się koncert Majki Jeżowskiej – ambasadora dobrej woli UNICEF. Liczymy na Państwa wparcie i głosy. Ogromne słowa podziękowania należy skierować do naszych uczniów i ich rodziców, którzy nie zawiedli. Gdyby nie oni, nie byłoby tych pięknych i jedynych w swoim rodzaju laleczek. To dzięki uczniom i rodzicom możemy realizować tę piękną misję w naszej szkole. Kwota, którą uzbieraliśmy to 390zł. Pieniądze zostały przekazane wraz ze sprawozdaniem z przebiegu akcji na konto UNICEF Polska.

Akcja pomocy dzieciom z Czadu była czymś wyjątkowym i pozostanie w pamięci ….

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nasz projekt.

Koordynator projektu – Joanna Kranc

 

  • ico
  • ico
  • ico