Wiosna, wiosna, wiosna…

 

       Jak co roku 21 marca uczniowie naszej szkoły z klas IV-VI spotkali się w barwnym korowodzie na powitanie nowej pory roku. To czas, w którym przyroda budzi się po zimowym śnie do życia, budzą się zwierzęta, rośliny a my tego dnia chcieliśmy obudzić Wiosnę. Wiosenny korowód przemaszerował przez naszą miejscowość nad Chalińskie Jezioro, aby ostatecznie pożegnać „zimę złą”. Zgodnie z polską tradycją, aby to uczynić, należy  spalić lub wrzucić Marzannę do wody. My, jako „Przyjaciele Ziemi” stworzyliśmy w naszej szkole inną tradycję, naszą Marzannę wykonaliśmy z papieru, plastiku, czyli surowców wtórnych, które nadają się do ponownej przeróbki. Nie paliliśmy Marzanny i nie topiliśmy, ale zabraliśmy ją do szkoły  i rozebraliśmy   segregując materiał, z którego została wykonana. Nad naszymi poczynaniami czuwali nauczyciele: Maria Bukowska, Justyna Sadowska, Grażyna Witkowska, Monika Specjalska, Hanna Waszkiewicz i Piotr Gajewski.

  

Z ekologią żyjąc w zgodzie, nieś Marzannę, nie top w wodzie!

Rozbierz, posegreguj śmieci, bo tak robią mądre dzieci!

 

Czy WIECIE, ŻE ...

» Wiosna astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia letniego, co w przybliżeniu oznacza na półkuli  północnej okres pomiędzy 21 marca a 22 czerwca (czasami daty te wypadają  dzień wcześniej lub dzień później, a w roku przestępnym mogą być dodatkowo cofnięte o jeden dzień).

» Za wiosnę klimatyczną przyjmuje się okres roku, w którym średnie dobowe        temperatury powietrza wahają się pomiędzy 5 a 15°C.