Świetlica szkolna - zdalnie 04-08.05.2020

         Witam Was cieplutko po majowej przerwie. W tym tygodniu zapraszam Was na tydzień rozmaitości. Pierwsza moja propozycja to lepienie z plasteliny. Jest to fajna zabawa pobudzająca waszą wyobraźnię. Przygotowałam dla Was kilka pomysłów na zwierzątka z plasteliny. Przypominam:
• plastelina pod wpływem ugniatania i ciepła dłoni mięknie i staje się niezwykle plastyczna,
• przy pracy z plasteliną używamy podkładki na przykład tekturki,
• wykorzystując nóż lub wykałaczkę zachowaj szczególną ostrożność,
• lepienie z plasteliny daje mnóstwo frajdy…
• po zajęciach umyj dokładnie ręce i oczywiście posprzątaj! Zapraszam Cię do obejrzenia filmu, który może Cię zainspirować: https://mojedziecikreatywnie.pl/2015/08/jak-ulepic-zwierzatka-z-plasteliny-krok-po-korku/ .
 

Zapraszam Was również na  stronę: https://kubus.pl/audiobooki/#wybierz-audiobook, tu znajdują się  audiobooki, jeśli nie lubisz czytać, możesz włączyć sobie wybraną pozycję książkową i skupić się tylko na słuchaniu J.

 

    Widzisz pożar lasu? Działaj! Podpowiadamy jak się zachować.

            Lato to czas wysokich temperatur, które w połączeniu z przedłużającymi się okresami niewystępowania opadów atmosferycznych, mogą sprzyjać pożarom lasów. Warto wiedzieć, co zrobić kiedy przebywając w lesie lub jego pobliżu ujrzymy ogień.

Pożar lasu to jedna z bardziej niebezpiecznych klęsk żywiołowych. Pożary występujące w miesiącach letnich są bardzo groźne, w szczególności w długich okresach bez opadów, za to z przedłużającymi się wysokimi temperaturami powietrza. W lipcu i sierpniu powinniśmy być wyjątkowo czujni i zapobiegliwi.

            Jedynie w 5 proc. przypadków pożary polskich lasów powodowane są przez siły naturalne. W znakomitej większości są to wyładowania atmosferyczne – uderzenia pioruna od których zapalają się drzewa. Znacznie częściej przyczyną pożaru bywa celowe podpalenie lub nieostrożne obchodzenie się z ogniem. Może to być wyrzucenie niedopałka papierosa, niedogaszone ognisko w miejscu na nie przeznaczonym czy też wypalanie łąk w bezpośrednim sąsiedztwie lasów. Widząc ogień w lesie powinniśmy natychmiastowo reagować, gdyż może on bardzo szybko się rozprzestrzeniać.

Co powinieneś zrobić gdy zauważysz ogień w lesie?

            Jeżeli jest to zarzewie pożaru i w twojej ocenie jesteś w stanie ugasić je samodzielnie, warto podjąć taką próbę. Tlące się liście, ściółka czy kępa traw często może zostać ugaszona przy pomocy gałęzi, koca, części garderoby jak również jeśli mamy do nich dostęp wody lub gaśnicy samochodowej. Pomocna może okazać się również łopata czy nawet mała saperka, dzięki której odsuniemy warstwę ściółki i odkryjemy ziemię która powstrzyma rozprzestrzenianie się ognia. Nawet jeśli uda ci się opanować sytuację i przede wszystkim jeśli się nie uda, przystąp do kolejnych kroków.

            Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić jest zaalarmowanie osób znajdujących się w strefie zagrożenia. Następnie należy niezwłocznie zawiadomić służby ratownicze. Numery telefonów alarmowych są czynne całą dobę i dostępne nawet w strefach w których twój operator telefoniczny nie ma zasięgu. Numer 998 to numer Państwowej Straży Pożarnej, natomiast 112 to jednolity Europejski Numer Alarmowy – dzięki niemu zostaniemy połączeni z właściwym dla miejsca w którym się znajdujemy Wojewódzkim Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Numer ten powinniśmy wybrać również wtedy, gdy z zagrożeniem zetkniemy się poza granicami Polski.

            W zgłoszeniu należy podać przede wszystkim jak najdokładniejszą lokalizację oraz co się pali. Przykładowe zgłoszenie powinno brzmieć: “Pali się ściółka / zarośla / drzewa w starym lesie iglastym przy drodze jadąc od wsi A do miejscowości B, po lewej stronie”. Warto wskazać punkty charakterystyczne lub dokładną lokalizację GPS jeśli taką posiadamy. Kolejnym ważnym punktem jest informacja, czy są osoby ranne lub czy pożar wg naszej wiedzy stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia ludzkiego, jak również czy w naszej ocenie może być źródłem innych istotnych zagrożeń.

            Na końcu podajemy swoje imię i nazwisko oraz numer telefonu jako zawiadamiającego o pożarze. Telefon odkładamy dopiero po otrzymaniu potwierdzenia zgłoszenia przez dyspozytora.

Przypomnij sobie numery alarmowe: 

 

 

- TELEFON ALARMOWY - 112

- POGOTOWIE - 999

- STRAŻ POŻARNA - 998

- POLICJA - 997

 

Zapraszam Was do obejrzenia prezentacji, dziś Dzień Strażaka : https://view.genial.ly/5eabe51532376f0d7de38fcb/presentation-dzien-strazaka?fbclid=IwAR30ZU0ovaLWiAmfXbRiPHwFRAsqm9uhqC9DAUILQ1d35cF0rEaxB_1nIxQ

 

*materiały z sieci 

Pozdrawiam M.Specjalska


Kolorowanka 2

Kolorowanka 2


Kolorowanka 1

Kolorowanka 1