Rekolekcyjna pielgrzymka do Płocka

         W ramach tegorocznych rekolekcji wielkopostnych uczniowie szkoły w Chalinie uczestniczyli w pielgrzymce do Płocka. Dziękujemy księdzu proboszczowi Zbigniewowi Milczarkowi za zorganizowanie wyjazdowego dnia rekolekcji, dzięki czemu mogliśmy inny sposób przeżyć ten ważny dla nas czas.

            Pielgrzymkę rozpoczęliśmy od zwiedzania bazyliki katedralnej Wniebowzięcia NMP, najstarszej świątyni rzymskokatolickiej i najcenniejszego zabytku Płocka, położonej na wznoszącym się 60 m nad Wisłą Wzgórzu Tumskim, miejsca spoczynku władców Polski.  Po katedrze oprowadzał nas ksiądz kan. Stefan Cegłowski, ulubiony przewodnik chalińskich uczniów, obecny proboszcz parafii katedralnej. W katedrze spotkaliśmy księdza seniora Waldemara Nowaka, który pochodzi z parafii Dobrzyń nad Wisłą. Zwiedziliśmy także wystawę w Muzeum Diecezjalnym w Płocku poświęconą patronowi polskiej młodzieży Stanisławowi Kostce. Wystawa została zorganizowana w ramach obchodów Roku Św. Stanisława Kostki 2018.

             Ksiądz Zbigniew Milczarek zaprowadził nas również do Klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku, gdzie obecnie trwa rozbudowa Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Jest to miejsce pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego św. Siostrze Faustynie Kowalskiej, które miało miejsce 22 lutego 1931 r. Tutaj, w tym klasztorze, Siostra Faustyna otrzymała od Jezusa polecenie namalowania obrazu z podpisem: Jezu, ufam Tobie. O historii tego miejsca opowiedziała nam jedna z zakonnic Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

            Pielgrzymka do Płocka okazała się cenną i ciekawą lekcją historii i duchowym przeżyciem dla wszystkich, którzy skorzystali z tego wspólnie spędzonego czasu rekolekcji.