Gminno-Parafialne obchody Dnia Strażaka

 

       Dzień Strażaka jest wyjątkowym świętem, a w tym roku tym bardziej niezwykłym, ponieważ przypada setna rocznica odzyskania niepodległości. W walkach o nią bardzo ważną rolę odegrali strażacy.

    W niedzielę (06-05-2018) w Mokowie obchodzono Gminno-Parafialne obchody Dnia Strażaka. Strażacy Ochotnicy z terenu gminy Dobrzyń nad Wisłą uczestniczyli w uroczystej mszy św. odprawionej z okazji ich święta przez Kapelana Dobrzyńskich Strażaków ks. Zbigniewa Milczarka. Na uroczystość przybyli Kazimierz Janecki – Prezes Gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych w Dobrzyniu nad Wisłą, Pani Aneta Jędrzejewska z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, Karol Kwiatkowski i Jan Kołaczyński z Rady Powiatowej w Lipnie oraz  radni Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą -Jerzy Żurawski, Mirosław Mierzejewski, Jacek Augustowski, Grzegorz Raszkiewicz, Sławomir Kowalewski i Ewa Tomczyk.

            Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Chalinie zaprezentowali przedstawienie z okazji rocznicy Konstytucji 3 Maja, przybliżając historię i znaczenie tego święta dla Polaków. Młodzi aktorzy wykazali się przed tak dużą społecznością gminno-parafialną umiejętnościami recytatorskimi i wokalnymi, a także wzorową postawą patriotyczną. Występ zakończono  wierszem o strażaku, który spieszy się do pożaru oraz najserdeczniejszymi  życzeniami. Nad całością przedstawienia czuwali: P. Agnieszka Żołnowska, Ewa Szymańska i Maksymilian Rzekoński.

Po mszy, Strażacy przemaszerowali na teren cmentarza parafialnego, gdzie złożyli hołd zmarłym druhom, a przy Strażnicy odbył się uroczysty apel, podsumowujący pracę i dokonania strażaków.