eTwinning - Eurodance 2012

 

Od marca 2012r. Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Chalinie pojawiła się na europejskim portalu edukacyjnym Europejskiego Partnerstwa Szkół Bliźniaczych. Etwinning stał się nieodłącznym elementem życia szkoły. Koordynatorką projektu była nauczycielka języka angielskiego Joanna Kranc. Młodzież wykorzystywała i rozwijała znajomość języka angielskiego oraz technologii komputerowej, realizując międzynarodowy projekt pt. „Eurodance 2012”. Celem projektu było przedstawienie szkoły oraz przygotowanie, sfilmowanie i umieszczenie na stronie projektu prezentowanego tańca. Nasi partnerzy to szkoły podstawowe i gimnazja w Polsce, Rumunii, Turcji, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Słowacji, Estonii oraz Litwy. W ramach współpracy uczniowie klas V i VI nawiązali kontakty z rówieśnikami z niemal całej Europy. Warunkiem uczestnictwa w projekcie było zaangażowanie jak największej liczby aktywnych i kreatywnych uczniów do realizacji zaplanowanych działań. Jako bliźniacza szkoła zaprezentowaliśmy się na portalu eTwinning przygotowując krótki film o naszej miejscowości i szkole. Prezentację naszej szkoły i okolicy wykonała uczennica klasy VI Julia Ziembakowskawspierana przez koordynatorkę projektu.

Projekt „Eurodance 2012” był programem skierowanym do uczniów zainteresowanych muzyką, tańcem i aktywnym spędzaniem wolnego czasu. Wspólnie z uczniami koła języka angielskiego przygotowaliśmy i zatańczyliśmy polski taniec ludowy o żywym tempie i skocznej melodii tj. „Oberek”. Choreografię do tańca pomogły ułożyć nauczycielki wychowania – fizycznego Agnieszka Żołnowska i Monika Specjalska. W trakcie żmudnych ćwiczeń udało nam się przygotować taniec, w którym przedstawiliśmy motyw oczepin z wesela Jagny i Boryny. Jestem bardzo dumna z moich uczniów, którzy ambitnie, wytrwale i cierpliwie pracowali podczas prób, a także podczas finalnego występu. W projekcie wzięli udział: Julia Ziemkowska, Izabela Grączewska, Aleksandra Żurek, Aleksandra Mucharska, Karolina Ławska, Paulina Śniadecka, Klaudia Gerwatowska, Weronika Walter, a z chłopców - Patryk Pączek, Radosław Tomczyk, Jakub Barski, Arkadiusz Łykowski, Adam Orych i Daniel Górecki. Przygotowany taniec zaprezentowaliśmy na Festynie Rodzinnym, organizowanym w naszej szkole w pierwszą niedzielę czerwca. W związku z wyjazdem dwóch uczniów nie zatańczyli Patryk Pączek i Daniel Górecki. Dzięki niewielkim roszadom udało się zatańczyć wszystkim pozostałym. Naszą prezentację i występ, jak również pozostałe szkoły biorące udział w projekcie można było śledzić na stronie http://eurodance20-12.blogspot.com. Po zamieszczeniu wszystkich występów każda szkoła zobligowana była do głosowania i przyznania punktów. Zwycięska szkoła z Wielkiej Brytanii otrzymała trofeum oraz dyplom. Nasza szkoła zajęła 5 miejsce.

Jako koordynatorka przedsięwzięcia jestem bardzo dumna z projektu, którego celem było ukazanie zdolności i talentów naszych uczniów. Europejskie Partnerstwo Szkól eTwinning jest wspaniałym narzędziem w procesie dydaktycznym, praktycznie poszerzającym wiedzę z zakresu nauki  języków obcych i informatyki. Działania te pobudzają wyobraźnię, motywują i zachęcają do twórczej pracy.

Cieszę się, że nasi uczniowie skutecznie promowali szkołę nie tylko w naszej gminie i kraju, ale także w Europie.

 

 

Joanna Kranc