Dzień Książki i Praw Autorskich

Dzień Książki i Praw Autorskich

            23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, który ma na celu promocję czytelnictwa oraz ochrony własności intelektualnej. Święto jest obchodzone od 1995 roku.

            23 kwietnia to dzień istotny dla światowej literatury ze względu na rocznice urodzin i śmierci wielu pisarzy. Tego dnia zmarli Miguel de Cervantes (autor „Don Kichota) oraz William Szekspir (autor m.in.  „Hamleta”, „Makbeta” oraz „Romea i Julii).

            Dzień Książki i Praw Autorskich od 1995 roku obchodzony jest na całym świecie, został wpisany na listę międzynarodowych dni i tygodni ONZ. W związku z sukcesem tego święta, UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki. Pierwszym miastem, który go dostał był Madryt. Warto zapamiętać, że w 2014 roku ten zaszczytny tytuł otrzymał Wrocław.

 

Dzień Książki i Praw Autorskich 2020

            W czasie pandemii, gdy czytelnicy nie mogą korzystać z bibliotek, moc literatury może nam pomóc w tym trudnym czasie. Książki poszerzają horyzonty, rozwijają naszą wyobraźnię, pozwalają, choć na moment, oderwać się od codziennych problemów. Dzięki literaturze możemy podróżować bez wychodzenia z domu. Pamiętajmy, że książka może być naszym najlepszym przyjacielem!