Apel w Łagiewnikach w 73 rocznicę zakończenia II wojny światowej

 

Co roku 8 maja zbieramy się w Łagiewnikach, w miejscu niezwykłym, w miejscu, w którym skupia się pamięć o Polakach pomordowanych przez okupantów w czasie II wojny światowej.

To bardzo ważne, aby  w 73 rocznicę zakończenia II wojny światowej złożyć hołd tym, którzy oddali życie za ojczyznę. Z najwyższą czcią i szacunkiem pochylić głowy przed pomnikiem dziesięciu niewinnie pomordowanych Polaków w lesie w Łagiewnikach!

W uroczystościach w Łagiewnikach uczestniczyli przedstawiciele władz Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą, Ochotniczej Straży Pożarnej, ksiądz proboszcz z parafii w Mokowie, delegacje z sąsiednich szkół oraz rodziny pomordowanych Polaków. Po odśpiewaniu hymnu i złożeniu kwiatów pod pomnikiem ksiądz proboszcz Zbigniew Milczarek odmówił modlitwę za poległych Polaków. Następnie uczniowie z klas podstawowych oraz gimnazjalnych z Chalina zaprezentowali część artystyczną. Młodzież wprowadziła wszystkich uczestników uroczystości w patriotyczny nastrój powagi, nostalgii, zadumy…: Pamięć o poległych w czasie II wojny światowej to jeden z najistotniejszych elementów naszej narodowej tożsamości. Historia, by nie obumarła, musi budzić żywą reakcję nie tylko w uczestnikach dawnych wydarzeń, ale przede wszystkim i w nas, młodych pokoleniach.

Występ przygotowali: Monika Specjalska, Piotr Gajewski oraz Maksymilian Rzekoński.