Angielski z QR kodami

 

Kody QR są prawie wszędzie – w gazetach, książkach, na bilbordach, opakowaniach różnych produktów, stronach internetowych – i od pewnego czasu znajdują swoje miejsce również w edukacji. Dzięki prostemu zeskanowaniu kodu przy użyciu smartfonu, szybko można dotrzeć do ukrytej informacji. Jest to narzędzie szczególnie atrakcyjne dla dzieci i młodzieży, zafascynowanych nowymi technologiami. Kody QR to świetna aplikacja do nauki poprzez zabawę. Interaktywne zadania i ciekawostki nie tylko wzbogacają wiedzę, ale kształtują też spostrzegawczość, logiczne myślenie i orientację w terenie. Aby przekonać uczniów, że nauka języka nie musi być nudna  zaproponowałam uczniom  innowacyjny i niecodzienny sposób dzielenia się wiedzą.

13 czerwca 2018r. odbył się w naszej szkole pierwszy konkurs z języka angielskiego pt. „Angielski z QR kodami”.  Skierowany był do uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej. Dzięki zainstalowanym wcześniej specjalnym aplikacjom dekodującym kody QR (z ang. Quick Response) uczestnicy konkursu mieli możliwość skanowania i odkodowania pytań konkursowych w kodach QR, przygotowanych przez nauczyciela. Karteczki z kodami były rozwieszone w różnych miejscach szkoły. Zadaniem uczniów było odczytanie 18 pytań dotyczącej kultury krajów Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Uczniowie pracując parami udzielali odpowiedzi na specjalnie przygotowanej karcie. Dzieci z wielkim zapałem i energią szukali ukrytych karteczek z kodami, a następnie trudzili się nad niektórymi pytaniami: o której godzinie Anglicy piją swoją herbatę lub jak nazywa się najdłuższa rzeka w Anglii? Dzięki pracy w parach bez trudu rozwiązali wszystkie językowe zagadki. Po podliczeniu zdobytych punktów wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce – Angelika Brudnicka i Julia Lewandowska

II miejsce Weronika Górczyńska i Sandra Żurawska

III miejsce Marysia Wojtycka i Zuzanna Sądej

Po sukcesie pierwszej edycji konkursu z QR kodami planuję kontynuowanie tego przedsięwzięcia w kolejnych latach. Wszystkim uczniom gratuluję i dziękuję za trud.

                                                                                                                      Joanna Kranc