Akademia z okazji 3 Maja

Witaj dniu trzeciego maja,
 który wolność nam zwiastujesz.
Pierzchła już ciemiężców zgraja.
Polsko, dzisiaj tryumfujesz!

Święto Narodowe 3 Maja obchodzimy w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku. Ustawa ta regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788.

            Z okazji Święta Narodowego w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, przygotowana przez nauczycieli: Agnieszkę Żołnowską, Ewę Szymańską i Maksymiliana Rzekońskiego. Uczniowie szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych zaprezentowali program słowno-muzyczny, w którym przedstawili historię uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Recytując patriotyczne wiersze, wprowadzili nas w podniosły nastrój. Nie zabrakło śpiewu „Poloneza Trzeciego Maja” i „Roty”. W apelu nawiązano do poszanowania naszych symboli narodowych i zastanawiano się, czym dzisiaj dla Polaków są: wolność, naród i Ojczyzna.

Apel wzbudził uczucia patriotyczne wśród uczniów. Aktorzy przypomnieli karty historii po to, by czerpać z nich siłę, mądrość i wartości.

            Z okazji Święta 3 Maja uroczysty pochód majowy odbył się w Dobrzyniu nad Wisłą. Dyrektor szkoły – P. Marzena Marczewska-Brzeska z Pocztem Sztandarowym: Kingą Potalską, Bogusławą Rybarską oraz Kacprem Witkowskim uczestniczyli w mszy świętej w intencji Ojczyzny i złożyli wiązankę kwiatów pod pomnikiem na Placu Wolności.