"Spotkania z ciekawymi ludźmi. Przyrodyjki - o zwierzętach historyjki"

     „Nasi przodkowie żyli w puszczy wśród świętych drzew i dzikich zwierząt. W każdym z nas głęboko tkwi to dziedzictwo. U mnie to „coś” ujawniło się bardzo wcześnie, gdy tylko nauczyłem się chodzić, chodziłem do lasu” - powiedział, rozpoczynając spotkanie z uczniami naszej szkoły Marcin Kostrzyński, filmowiec, miłośnik przyrody. W połowie lat dziewięćdziesiątych opowiadał o polskiej przyrodzie w Teleranku, później realizował teleturnieje dla dzieci w TVP2, pracował w programach Animals. Obecnie prowadzi kanał na YOUTUBE „Marcin z lasu”.

      Pan Marcin z wielkim zaangażowaniem i miłością opowiadał młodzieży o małym lisku, który cały dzień tęsknił za mamą. Niezwykle sugestywnie pokazał swoich leśnych przyjaciół- dziki, które nie odstępowały go na krok i traktowały jak własną matkę. Mówiły o tym, że od dwudziestu lat do jego leśniczówki przychodzą dzikie zwierzęta ranne i osierocone, potrzebujące pomocy. Pan Kostrzyński skonstruował specjalny system pomocy i dokarmiania, który działa automatycznie, zapewniając im stałe wsparcie.

Przyrodnik z niezwykłym zaangażowaniem pokazał nam prawdę o wilkach, o ich niebywałej inteligencji, zwyczajach, powiązaniach rodzinnych. Zdradził także tajniki filmowania. Zwierzęta nagrywane są systemem zdalnie sterowanych kamer, które pan Marcin potrafi świetnie ukryć, choć czasem wilczki bywają sprytniejsze i zrobią sobie zabawkę z kabla od kamery…

Niezapomniane spotkanie z panem Marcinem Kostrzyńskim było drugim zrealizowanym w ramach projektu edukacyjnego pt. „Spotkania z ciekawymi ludźmi”, którego koordynatorkami są panie Jolanta Ochej, Maria Ryczkowska i Ewa Szymańska.