„Poznajemy zawody” - żołnierz

Zbliżające się Święto Niepodległości było dobrą okazją do zorganizowania w naszym przedszkolu kolejnego spotkania z cyklu „Poznajemy zawody”. Tym razem gościliśmy u nas żołnierzy z 56 Bazy Lotniczej w Inowrocławiu, którzy opowiedzieli naszym przedszkolakom o swojej pracy, a także przybliżyli dzieciom znaczenie takich słów jak Polska, Ojczyzna czy Mazurek Dąbrowskiego.

 

Na początku spotkania Pan Krystian (tata Hani) i Pan Adam zaprezentowali dzieciom swoje stroje – mundur polowy i kombinezon pilota. Wyjaśnili przedszkolakom, na czym polega ich praca oraz przypomnieli, że żołnierze nie tylko bronią kraju, ale też pomagają
w sytuacjach kryzysowych (takich jak np. powodzie) oraz biorą udział w misjach poza granicami kraju. W dalszej części spotkania zaproszeni goście zaprezentowali wyposażenie, z którym przybyli do dzieci. Przedszkolaki miały okazję z bliska obejrzeć wyposażenie żołnierskiego plecaka, z uwagą słuchały wyjaśnień, po co żołnierzowi potrzebny jest hełm, maska przeciwgazowa, kamizelka kuloodporna i co żołnierz robi na poligonie. Każdy chętny przedszkolak choć przez chwilę mógł poczuć się jak żołnierz, kiedy przymierzał hełm pilota, beret czy też kamizelkę kuloodporną. Dużą ciekawostką dla dzieci okazało się paczkowane jedzenie, które żołnierz ma w swoim plecaku i spożywa je np. podczas ćwiczeń poligonowych. Przedszkolaki chętnie próbowały owoców liofilizowanych, chrupkiego pieczywa, miodu oraz … cukierków (tak, tak, cukierki też tam były i dzieciom bardzo smakowały!). Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały od gości pamiątkowy dyplom przyjaciela żołnierza oraz magnes na lodówkę przedstawiający wojskowy śmigłowiec.

Serdecznie dziękujemy gościom za spotkanie i upominki oraz życzymy samych zaszczytnych chwil w służbie Ojczyźnie.