„Dywizjon 303. Historia prawdziwa” - relacja z wyjazdu do kina.

      18 września 2018r. uczniowie klas V-VI szkoły podstawowej w Chalinie, przygotowując się do  obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, obejrzeli w Multikinie we Włocławku film pt. „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Kierownikiem wyjazdu do kina była Agnieszka Witkowska, zaś opiekunami:  Maria Bukowska, Maria Ryczkowska i Justyna Sadowska.

Film „Dywizjon 303” w reżyserii Denisa Delicia to prawdziwa historia polskich asów przestworzy, inspirowana bestsellerem Arkadego Fiedlera o tym samym tytule. W rolach głównych lotników polskiego Dywizjonu 303 wystąpili doskonali aktorzy:  Maciej Zakościelny jako Jan Donald Zumbach, a także Piotr Adamczyk, Krzysztof Kwiatkowski czy  Antoni Królikowski. 

Ponadprzeciętne umiejętności i niezwykły patriotyzm polskich lotników, początkowo niedocenianych i wyśmiewanych, stał się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) tworzyli elitarną jednostkę - Dywizjon 303, który nie miał sobie równych podczas Bitwy o Anglię. W czasach, gdy każdy dzień mógł być ostatnim, nie wahali się wykonywać ewolucji powietrznych na granicy szaleństwa. Nikt nie latał tak jak oni. Polscy lotnicy z Dywizjonu 303 mogą być przykładem dla kolejnych pokoleń Polaków, czym jest prawdziwe bohaterstwo. Film pozytywnie zaskoczył uczniów ucieczkami w przedwojenną retrospekcję i... widowiskowością batalistycznych scen. Już pierwsza podniebna potyczka Jana Zumbacha (Macieja Zakościelnego) z niemieckim Messerschmittem wyzwoliła sporo emocji oraz dawkowanego napięcia. Powietrzny pościg, wzbogacony niezwykłymi efektami dźwiękowymi, obfitował w śmiałe akrobacje! Każdy Polak powinien poznać historię Dywizjonu 303, pododdziału lotnictwa myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii!

Naprawdę warto obejrzeć ekranizację kinową powieści Arkadego Fiedlera, serdecznie polecamy!